Here Are the Nominees for the Eighth Africa Magic Viewers’ Choice Awards

Nominees for the eighth edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) have been revealed.

Announcing the nominees were Nollywood actors, Adesua Etomi-Wellington and Daniel Etim-Effiong during a special live broadcast, which aired on all Africa Magic channels on DStv and GOtv on Saturday, 19 March.

See the full list of nominees below:

CATEGORY

NOMINEE

1

BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

OMO GHETTO (THE SAGA)

FUNKE AKINDELE

BREADED LIFE

BIMBO ADEMOYE

QUAMS MONEY

NSE NKPE ETIM

DWINDLE

BISOLA AIYEOLA

KAMBILI – THE WHOLE 30 YARDS

NANCY ISIME

JUST IN TIME

SARAH  HASSAN

2

BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

VOICELESS

ASABE MADAKI

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

OSAS IGHODARO

FOR MARIA EBUN PATAKI

MEG OTANWA

THIS LADY CALLED LIFE

BISOLA AIYEOLA

SUPERSTAR

NANCY ISIME

A TUNE AWAY

GENOVEVA UMEH

DEAR AFFY

KEHINDE BANKOLE

3

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – HAUSA

VOICELESS

ROGERS OFIME

SARKI GOMA ZAMANI GOMA

ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA

BANA BAKWAI

ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA

TSANGAYAR ASALI

ABDULKADIR NUHU AMINU

BAYI

DIANE RUSSET AND AYO NEWO

4

BEST DIRECTOR  MOVIE

LA FEMME ANJOLA

MILDRED OKWO

AMINA

IZU OJUKWU

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

RAMSEY NOUAH

COLLISION COURSE

BOLANLE AUSTEN-PETERS

VOICELESS

ROBERT O. PETERS

LIGHT IN THE DARK

EKENE SOM MEKWUNYE

NAMASTE WAHALA

TIENCEPAY LAWAL & HAMISHA DARYANI AHUJA

5

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – IGBO

NNEKA

UCHE NNANNA MADUKA

UHURUCHI (SUNSET)

VICTOR IYKE

ECHEZONA

VICTOR ONWUDIWE AND UGOMMA ONWE

UDENE

OMA NNADI

6

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – SWAHILI

OBAMBO

FREDDY FERUZI

JARAMANDIA

DENNIS HUMPHREY AND BERNARD KAHINDI

RISHAI

OMAR HAMZA HASSAN

7

BEST TELEVISION SERIES DRAMA OR COMEDY

THE MYSTIC RIVER

ROGERS OFIME

THE SMART MONEY WOMAN

ARESE UGWU/ISOKEN OGIEMWONYI/LALA AKINDOJU/ AKINTUNDE MARINE MARINHO

RUMOUR HAS IT SEASON 3

VINCENT NWACHUKWU

LITTLE BLACK BOOK

OLAWALE ADETULA

MY NAME A-ZED

OLAWALE ADETULA

BUTUKU

MWAKA NAKWETI

JENIFA’S DIARY

OLUFUNKE AKINDELE

8

BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

LARRY GAAGA

COLLISION COURSE

COLLISSION COURSE

JUST IN TIME

BOUMEESTER LINDSAY & KAGWE MUNGAI

AMINA

DABS AGWOM

GOLD COAST LOUNGE

PASCAL AKA & RAQUEL

LIGHT IN THE DARK

AWELE MEKWUNYE & BIZZOUCH

THE WHITE LINE

MICHAEL PULSE & PONTI DIKUUA

9

BEST MAKE UP CATEGORY

VOICELESS

GIFT AMEH

AMINA

DAGOGO DIMINAS & GABRIEL OKORIE GABAZZINI

OMO GHETTO(THE SAGA)

BALOGUN ABIODUN

NNEKA THE PRETTY SERPENT

UGOCHINYERE IHENDI

RATTLESNAKE-THE AHANNA STORY

CARINA OJOKO

PEREGUN

ADEWUNMI FATAI & AYOBAMI ABOLARIN

LA FEMME ANJOLA

ABIOLA POPOOLA

10

BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES

AMINA

JIM LIVELY & JAMES NELSON

PROPHETESS

BAYO ADEPETUN & BIOLA ‘LALA’ OLAYINKA

OMO GHETTO(THE SAGA)

PUFFY TEE

FOR MARIA EBUN PATAKI

TOM KOROLUK

NNEKA THE PRETTY SERPENT

HABIB ADEBAYO OLAORE

TINKA’S STORY

HASSAN MAGEYE

11

BEST DOCUMENTARY

ROAD2BLOW

TAIWO ADEYEMI

UNMASKED: LEADERSHIP, TRUST AND THE COVID 19 PANDEMIC IN NIGERIA

FEMI ODUGBEMI

THIS LOVE

EUGENE MBUGUA

SUNSET IN MAKOKO

ALLEN ONYIGE

IF OBJECTS COULD SPEAK

SAITABAO KAIYARE, MUMO LIKU, ELENA SCHILLING, DANIELLA FRITZ, ANN KATRINA BOBERG

STREETS OF LAGOS: DEAR LITTLE PEOPLE

LAWRENCE ADEJUMO


12

BEST LIGHTING DESIGNER IN A MOVIE OR TV SERIES

 

AMINA

STANLEY IBEGBU OKECHUKWU

THE MYSTIC RIVER

YEMI AWOPONLE

RATTLESNAKE- THE AHANNA STORY

MATHEW YUSUF

THE WHITE LINE

JACO STRAUSS

LIGHT IN THE DARK

GODWIN LAWANI

NNEKA THE PRETTY SERPENT

MATHEW YUSUF

DEAR AFFY

FEI MUSTAPHA

13

BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA

 

HAIRAREB

DANTAGOS JIMMY-MELANI

BLACK DOLLAR

DAVID KAZADI

MARIA KRISTU

PAUL.S.WILO

VEZA – THE UNFOLDING

DUMIE MANYATHELA

14

BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES

 

THE SMART MONEY WOMAN

EDIRI OKWA

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

PAT NEBO

THE MYSTIC RIVER

MAYOWA LABIRAN

AMINA

TUNJI AFOLAYAN

ONE LAGOS NIGHT

CHIMA ADIGHIJE

DAY OF DESTINY

CHRIS UDOMI

INTRODUCING THE KUJU’S

ADEOYE ADETUNJI

15

BEST SUPPORTING ACTOR IN MOVIE OR TV SERIES

RATTLESNAKE

BUCCI  FRANKLIN

GOLD COAST LOUNGE

ADJETE ANANG

JANKARIWO

ODUNLADE ADEKOLA

A SOLDIER’S STORY

ERIC ROBERTS

AMINA

MAGAJI MIJINYAWA

THE NEW NORMAL

YEMI BLAQ

COUNTRY HARD

TOPE TEDELA

16

BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES

 

VOICELESS

TITI AINA RAJI

AMINA

MILLICENT T. JACK

THE SMART MONEY WOMAN

ISOKEN OGIEMWONYI

OMO GHETTO (THE SAGA)

FUNKE AKINDELE BELLO

THE MYSTIC RIVER

OBIJIE ORU

LA FEMME ANJOLA

YOLANDA OKEREKE

NNEKA THE PRETTY SERPENT

YOANNA ‘PEPPER’ CHIKEZIE

17

BEST SHORT FILM OR ONLINE VIDEO

 

SOMETHING ABOUT ZEE

MARY NSIKANABASI UYOH

FRACTURED

ABIMBOLA CRAIG

OUNJE ALE

OZOR UCHE

KORO

NICHOLAS ‘BIG GHUN’ NARTEY

KIITAN

KOREDE OLAYINKA

DICES

SANDRA TETTEH

I AM THE PROSTITUTE MAMA DESCRIBED

TAIWO OGUNNIMO

18

BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

 

RATTLESNAKE

STAN NZE

VOICELESS

UZEE USMAN

FOR MARIA EBUN PATAKI

GABRIEL AFOLAYAN

THIS LADY CALLED LIFE

EFA IWARA

INTRODUCING THE KUJUS

FEMI JACOBS

DEAR AFFY

EYINNA NWIGWE

INTRODUCING THE KUJUS

TIMINI EGBUSON

19

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – YORUBA

 

JANKARIWO

BUKUNMI OLUWASINA

ALAISE

DAVID AKANDE, DEMOLA YUSUF, EDGARD LEROY

ABEKE

SAMUEL ONIYITAN

BALOKUN

OLAMIDE AKINMOLAYAN

IJOLEWA

OLAPEJU WAHAB

ARODAN

WUNMI AJIBOYE

20

BEST CINEMATOGRAPHER

 

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

MUHAMMED ATTA AHMED

COLLISION COURSE

JAMES AMUTA

AMINA

PETER KREIL, WALE ADEBAYO, SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO

THE MYSTIC RIVER

SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO

NNEKA THE PRETTY SERPENT

JOHN NJAGA DEMPS

JUST IN TIME

VICTORIA OMBOGO

SUPERSTAR

BARNABAS EMORDI

21

BEST PICTURE EDITOR

 

VOICELESS

ROGERS OFIME

JUST IN TIME

DOLAPO ADELEKE

OMO GHETTO (THE SAGA)

JJC SKILLZ, ADEYEMI SHOMADE & VALENTINE CHUKWUMA

LOCKDOWN

TESTER BASSEY/ABIODUN OKUNOLA/MOSES INWANG

BAD COMMENTS

MOSES INWANG

FOR MARIA EBUN PATAKI

TUNDE APALOWO

COLLISION COURSE

TEGA SALUBI

22

BEST WRITER IN A MOVIE OR TV SERIES

 

LA FEMME ANJOLA

TUNDE BABALOLA

THIS LADY CALLED LIFE

TOLUWANI OBAYAN & KAYODE KASUM

FOR MARIA EBUN PATAKI

TUNRAY FEMI & DAMILOLA E. ORIMOGUNJE

ONE LAGOS NIGHT

CHIGOZIRIM NWANEGBO

INTRODUCING THE KUJUS’

MANIE OISEOMAYE, DONALD TOMBIA, BIODUN STEPHEN

AMINA

FRANK CHINEDU UBA

LITTLE BLACK BOOK

ABOSI OGBA, SALLY KENNETH DADZIE, LYDIA IDAKULA SOBOGUN, OLAWALE ADETULA & BELINDA YANGA AGEDAH

23

BEST MOVIE EAST AFRICA

 

THE GIRL IN THE YELLOW JUMPER

MOROCCO OMARI

A GRAND LITTLE LIE

DENISE KIBISU NGUBUINI

MY HUSBAND’S WIFE

NDAGIRE MARIAM

JUST IN TIME

SARAH HASSAN AND DOLAPO ADELEKE

UGONWA WA KIFO

RAPHAEL EMMANUEL

BEAUTIFUL ASHES

AYENY T. STEVE

24

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR TV SERIES

 

SUGAR RUSH

BISOLA AIYEOLA

THE NEW NORMAL

MERCY JOHNSON

AMINA

CLARION CHUKWURAH

LA FEMME ANJOLA

MUMBI MAINA

THE NEW NORMAL

ENADO ODIGIE

COUNTRY HARD

OM0WUNMI DADA

OMO GHETTO (THE SAGA)

CHIOMA CHUKWUKA AKPOTHA


25

BEST MOVIE WEST AFRICA

 

TAINTED CANVAS

ORWI MANNY AMEH

COLLISION COURSE

BOLANLE AUSTEN-PETERS &  JOSEPH UMOIBOM

AMINA

OKEY OGUNJIOFOR

RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

CHRIS ODEH

OMO GHETTO (THE SAGA)

FUNKE AKINDELE BELLO AND JJC SKILLZ

BREADED LIFE

BIODUN STEPHEN & TARA AJIBULU

NNEKA THE PRETTY SERPENT

CHRIS ODEH

26

BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

 

SOOLE

SHAWN FAQUA

OMO GHETTO (THE SAGA)

DEYEMI OKANLAWON

LOVING RONA

GIDEON OKEKE

DWINDLE

BRODA SHAGGI/SAMUEL PERRY

PROGRESSIVE  TAILORS CLUB

FEMI ADEBAYO

DEAR AFFY

WILLIAMS UCHEMBA

PONZI

TIMINI EGBUSON

27

BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR

 

MULTI PERSONALITY DISORDER

MR MACARONI

NOLLYWOODEPIC LOVE STORY 1& 2(PARODY)

TEE KURO

KAYAMATA

BUKUNMI ADEAGA-ILORI

MR FUNNY

OGA SABINUS

ROAD RAGE

TAAOOMA

OF LINE AND LAYERS

JACQUELINE SUOWARI

FIRST DATE – MUMMY’S BOY

EDEM VICTOR

AFFIAH-DE JA VU

ELOZONAM OGBOLU

28

BEST MULTICHOICE TALENT FACTORY

 

BRIDE UNTANGLED

ABISOLA ABOABA

ENGAITO

DAISY MASEMBE

NYAU

MASUZYO MWALE, COSMAS NGANDWE, ABEL NGOMA AND EDWARD SAKALA

REBIRTH

BRIAN ONTIRI

OKO K3 AKUETEH

CHRISTINE BOATENG AND ERIC OKYEREFO

29

BEST OVERALL MOVIE

 

AMINA

IZU OJUKWU & OKEY OGUNJIOFOR

VOICELESS

ROBERT O. PETERS & ROGERS OFIME

RATTLESNAKE

RAMSEY NOUAH & CHRIS ODEH

COLLISION COURSE

BOLANLE AUSTEN-PETERS

OMO GHETTO (THE SAGA)

JJC SKILLZ & FUNKE AKINDELE BELLO

NNEKA THE PRETTY SERPENT

TOSIN IGHO & CHRIS ODEH

LA FEMME ANJOLA

MILDRED OKWO & RITA DOMINIC

JUST IN TIME

DOLAPO ADELEKE, SARAH HASSAN

30

BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES

 

MOVEMENT- JAPA

FEMI ODUGBEMI

RIONA

JAMES OMOKWE

UNMARRIED

UCHE IKEJIMBA

DILEMMA

UCHE IKEJIMBA

VENGE

TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO

EVE

WINIFRED NWOKEDI

ENAKHE

VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA

RISHANTE

DIMBO ATIYA

31

BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES

 

MOVEMENT- JAPA

FEMI ODUGBEMI

RIONA

JAMES OMOKWE

UNMARRIED

UCHE IKEJIMBA

DILEMMA

UCHE IKEJIMBA

VENGE

TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO

EVE

WINIFRED NWOKEDI

ENAKHE

VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA

RISHANTE

DIMBO ATIYA

32

BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL COMEDY SERIES

THE JOHNSONS

ROGERS OFIME

MY FLATMATES

BRIGHT OKPOCHA & SOLOMON ADEKUNLE

MY SIBLINGS & I

FUNKE AKINDELE BELLO & JJC SKILLZ

Voting for the eighth AMVCAs open from 10pm WAT on Saturday, 19 March 2022 and close 10pm on Friday, 29 April 2022. All terms and conditions apply and are available on the Africa Magic website. Viewers can join the conversation on social media using the hashtag #AMVCA8 and follow Africa Magic on Twitter Facebook and Instagram for more updates.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here